Malpelo Island ligger ca 500 km ut fra kysten av fastlandet på Colombias Stillehavskysten. Øygrupper ser kanskje ikke så interessant og imponerende ut sett fra luften, men skuler et unikt økosystem rett under havoverflaten. Malpelo er regnet som verdens haihovedstad og det er ikke uvanlig at du på et dykk kan støte på 200-300 hammerhai, 100-talls silkehai, hvalhai, mengder av ørneskater, stimer av jaktende tunfisk, og en og annen seilfisk – til og med hval har blitt observert ved Malpelo.
Som med det kjente Bermuda triangelet danner også dette Malpelo en del av et kjent triangel innen dykkerkretser, hammerhai triangelet. Dette er et visuelt triangel hvor hjørnene dannes av Islas Cocos (Costa Rica), Galapagosøyene (Ecuador) og Islas Malpelo (Colombia). Alle disse stedene er verdenskjentefor å ha den største konsentrasjonen av hammerhai. Felles for alle disse stedene er at de er separert fra fastlandet med ekstremt dype farvann som ofte ligger mellom 500-1000 km dyp, noe som gir tøffe og harde forhold, men hvor kraftige undervannsstrømmer sørger for et unikt og variert grunnlag for alt liv under vann.Her er noen av våre topp dykkesteder rundt Malpelo.
- El Catedral: dette undervannsfjellet har en gjennomgående tunell som starter fra sandbunnen på rundt 18m og strekker seg nesten hele veien til overflaten. Veggene på innsiden av tunnelen er dekket av koraller og svamper og er tilholdssted til en mengde av fiskearter, hvitfinnehai, mureneål, grunts, snappers, ørneskater og en og annen tunfisk.
- The Twins: To mektige undervannsfjell som strekker seg neste parallelt mot overflaten (starter fra rundt 9m). De danner dalsøkk som tiltrekker seg stimer av hammerhai og ørneskater. På den litt grunnere edlen av dykket kan du se mengder av skorpionfisk og mureneål.
- The Freezer: får sitt navn fra den noe kaldere vannet på denne siden av øygruppen. Veggene her er dekket av hardkoraller og det er lett å se at denne øygruppen en gang var vulkansk. Store stimer av hammerhai samles normalt på dette dykkerstedet og det er vanlig å se silkehai, djevelrokker, ørneskater, hvalhai, tunfisk og annen rovfisk på dette dykket.
- La Gringa: dette er den største klippen på sørsiden av Malpelo. Her har du også tunnel som går igjennom deler av undervannsfjellet mellom 24-40m. Herfra ar du vanligvis fantastisk sikt og det er mulig å se tre ulike sjøfjell (seamounts). En stor stim av jacks holder vanligvis til på dette dykkerstedet. Dette er også nok et sted hvor vi normalt har store stimer av hammerhai og noen ganger til og med galapagoshai kommer innom dette stedet.
Ved skriftlig aksept av vårt tilbud bekrefter du/dere at våre betingelser er både lest og forstått og at evt kansellerings gebyrer kan tilkomme ved en evt. avbestilling av reisen.
sdsd TILGJENGELIGE DATOER | PRIS (1 VOKSEN) | PRIS (1 BARN) | Enkeltromstillegg | STATUS REISE |
---|
TILGJENGELIGE DATOER | PRIS (1 VOKSEN) | PRIS (1 BARN) | ENKELTROMSTILLEGG | STATUS REISE |
Vi vil komme tilbake til deg med et tilbud på den forespurte reisen/pakken I løpet av 48 timer. Alle tilbud er uforpliktende og er vanligvis gyldige i 7 dager. Vi gjør oppmerksom på at reserverte tjenester kan bli kansellert innenfor disse 7 dagene og at pris kan endres inntil en endelig bestilling er mottatt.
SEND FORESPØRSEL